Co to je raw strava?

S pojmem raw strava se setkáváme zejména v posledních letech. Jedná se o způsob stravování, který má – jak už to tak bývá – své příznivce i odpůrce. Ale ještě před tím, než se zaměříme na výhody a nevýhody raw stravy, se pojďme podívat na to, co raw strava vlastně je.

Raw strava, živá strava nebo také vitariánství spočívá v konzumování potravin, jež byly tepelně upravené na maximálně 42 °C. Zachovávají si tak více vitamínů, minerálů, enzymů a dalších zdraví prospěšných látek než jídlo připravené běžným způsobem.

Z filosofie raw stravy neplyne, že bychom měli konzumovat výhradně syrové (či minimálně tepelně upravené) potraviny, určitě je však důležité je v dostatečném množství zařadit do jídelníčku. Živou stravu lze dodržovat například také jen v létě, kdy se nepotřebujeme zahřát, a v zimě si sem tam dát i běžné jídlo. Osobní zkušenosti s živou stravou potvrzují, že každému vyhovuje něco jiného, a nejlépe proto uděláme, když budeme poslouchat své tělo.

Výhody a nevýhody raw stravy

Stejně jako jiné alternativní způsoby stravování má raw strava své výhody a nevýhody. Hlavní výhodou živé stravy je dle jejích vyznavačů zachování nutriční hodnoty potravin. Vaření, pečení smažení apod. ničí vitamíny, minerály a enzymy, které jsou pro náš organismus nepostradatelné. V důsledku toho dochází ke zhoršení metabolismu tuků, cukrů a bílkovin a tím i k oslabení imunity. Další výhody plynou převážně ze skutečnosti, že se zpravidla jedná o stravu s nižším obsahem tuku, zato bohatou na vlákninu.

Výhody raw stravy:

zachování zdraví prospěšných látek v potravinách
úprava tělesné hmotnosti
zlepšení stavu pokožky
více energie a lepší nálada
lepší trávení
Není-li živá strava dostatečně pestrá, může mít i řadu nevýhod. Organismu mohou chybět bílkoviny, vitamíny. Důležitý je také fakt, že některé potraviny jsou sice pro organismus vhodnější v syrovém stavu, avšak jiné jsou naopak přínosnější po tepelné úpravě. Pro příklad lze uvést špenát, mrkev nebo rajčata. Vzhledem k tomu, že vitariáni běžně konzumují velké množství citrusů, je zde také určité riziko narušení zubní skloviny.

Nevýhody raw stravy:

hrozí nedostatek vitaminů, minerálů, bílkovin a omega-3 mastných kyselin
hrozí rozleptání zubní skloviny
Na druhou stranu má raw strava i nevýhody, z nichž nejvýznamnější je nutriční nevyváženost. Mnoho lidí proto volí zlatou střední cestu a výhradně raw se stravuje například jen v letních měsících.

Způsoby, jak začít s raw stravou

Možnosti, jak s raw stravou začít, jsou v zásadě dvě. Živé potraviny do jídelníčku můžete zařazovat postupně, čímž svůj organismus ušetříte šoku. Pokud už teď konzumujete velké množství raw potravin, nic vám nebrání na raw food přejít okamžitě.

Postupné zařazování živých potravin do jídelníčku

Pokud nejste na velké množství tepelně neupravených potravin zvyklí, začněte je do svého běžného jídelníčku zařazovat postupně. Dejte si například raw snídani a večeři, obědy a svačiny zatím neměňte. Přechod na komplet živou stravu pro vás potom bude jednodušší.

Vitariánem jeden den v týdnu

Další nenásilný způsob, jak začít s raw stravou. Vyberte si jeden den, v který bude jíst pouze tepelně nezpracované potraviny, a po zbytek týdne jezte tak, jak jste zvyklí. Dny postupně přidávejte dle toho, jak vám to bude vyhovovat.

Vitariánem ze dne na den

Tato metoda je vhodná spíše pro lidi, jejichž běžný jídelníček je z velké části tvořen syrovými potravinami. V takovém případě není nutné se na přechod na raw stravu nijak zvlášť připravovat.

By admin

Leave a Reply

Your email address will not be published. Required fields are marked *